Baltic Armaments Ascention Logo

Öövaatlus (Öövaatlusseadmed ja Termokaamerad)

Öövaatlus, Optika

Öövaatlus (Öövaatlusseadmed ja Termokaamerad)

Öövaatlus, Optika | 0 comments



Väljendid:
NVD – Night Vision Device – Öövaatlusseade – ÖVS
Thermal imaging – Soojusepildistamine
IR – Infrapuna (soojus)
Digital – Digitaalne
Low Light – Madala valguse
NIR – Near Infra Red – infrapuna lähedane
IR Illuminator – Infrapuna valgusti


Öövaatlusseadetest rääkides kasutatakse palju erinevaid termineid. Võib-olla olete kuulnud, et inimesed viitavad termokaameratele, infrapunakaameratele, IR-anduritele, termograafilistele kaameratele, infrapunatermomeetritele, soojuskaameratele või temperatuuripüstolitele. Niisiis, mis vahet on? Soojuspildistamine (Thermal Imaging) ja öine nägemine (ÖVS/NVD) võivad mõnikord segamini minna. Selle põhjuseks on asjaolu, et termokaamera töötab täielikus pimeduses ja kuvab teatud tingimustel hea “öise nägemise” efekti. Siiski sisaldavad termokaamerad ja öövaatlusseadmed põhimõtteliselt erinevat tehnoloogiat ja täidavad erinevaid funktsioone.

Öövaatlusseadmed

(NVD) võtavad saadavaloleva väikeses koguses nähtava valguse ja võimendavad seda. Teisisõnu võtab öise nägemise seade lihtsalt seda tüüpi valguse, mida teie silm näeb ja võimendab seda. Selleks peab aga olema vähemalt väike kogus nähtavat valgust (kuu-, tähe- või hämar tehisvalgus). Täiesti pimedas keskkonnas, näiteks toas millel pole aknaid ja suletud uks, on öövaatlusseadmed kasutud, sest neil pole valgust mida võimendada. ÖVS võib alt vedada ka siis ka siis, kui valgust on liiga palju või juhul vaadatakse ebaühtlase valguse poole. Sellegipoolest pakuvad nad parimat reaalajas pilti ja neil on nii mõnigi eelis.

Vaata lisaks: L3 Warrior Systems

Termilised vaatlusseadmed

(Thermal) seevastu töötavad elektromagnetilise spektri infrapunaosas. Soojuskaamerad tuvastavad soojuskiirguse (mis on palja silmaga nähtamatu) ja kuvavad seejärel tuvastatud erinevaid energiatasemeid, kasutades erinevaid värve või mustvalgeid toone (näiteks soe-valge kui seadet kasutatakse pimedas või soe-must päevasel ajal). Termokaamerate puudujäägiks võib objektide eristamisel esile tuua juhud, kui temperatuurid on väga sarnased (ühtselt jahe/soe) mets või kui vaadeldava objekti vahele jääb klaas. Kiivrile kinnitatud termokaameraga ei saa näiteks masinaga sõita millel on esiklaas, sest see peegeldab soojuse koheselt tagasi vaatlejale. Reeglina on soojusel töötavad seadmed paremad sihtmärkide avastamisel, kuid mitte äratundmisel.

Vaata lisaks: L3 Warrior Systems

Digitaalsed öövaatlusseadmed

(Digital and Low Light) töötavad sarnaselt analoogsele NVD/ÖVS’ile – kogutakse saadaolev valgus objektiivi kaudu ja võimendatakse seda. Selle asemel, et fokuseerida see valgus otse võimendile ja muundada energia elektronideks, töötleb enamik digitaalseid öövaatlusseadmeid kujutise elektriliseks signaaliks läbi ülitundliku CCD (Charge-Coupled Device) pildianduri, mis sarnaneb enamikus digikaamerates olevatele sensoritele. Kuna protess toimub digitaliseerimise kaudu, siis võib otsese valguse võimendamise seadmetega (NVD) tekkida ajaline nihe. Parimaks omaduseks on neil võimekus anda vaatlejale pilt, mis on koostatud termokaamera ja NVD parimatest omadustest.

Vaata lisaks: Sionyx või LHERITER

Infrapuna valgustid

(IR Illuminator) toimivad sarnaselt taskulambile, kuid seda valgusspektri silmale nähtamatus osas. Illuminaatorid parandavad tunduvalt digitaalsete kaamerate töökiirust ja nähtavust (ei kehti termokaamerate kohta). Samuti saavad kasu ka NVD-d väga pimedates piirkondades, kus ümbritsevat valgust ei ole. Siiski ei ole need vahendid taktikalistes olukoradades väga soositud, sest seda valgust näevad ka teised. Ära peab märkima, et kuna IR valgus ei läbi klaasi, siis masinaga sõites peab illuminaator olema kinnitatud väljapoole masinat.

Öövaatlusseadete generatsioonid:

Generatsioon 0 e. esimesed öövaatlusseadmed loodi II Maailmasõja ajal relvasihikute näol. Iseenesest ei olnud need võimelised olemasolevat valgust võimendama, vaid kasutasid nö. pilditöötlust. Relvale kinnitati lisaks IR valgus mis sihitavalt objektilt tagasipeegeldumisel sihikus nähtavaks valguseks ümber töödeldi. 0 generatsiooni nimetatakse ‘aktiivseks’ öövaatluseks, sest see pole võimeline ilma infrapuna valguseta töötama.

1 Generatsioon (Gen 1)
‘Tähevalguse sihikud’ loodi ’60 alguses Vietnami sõja tarbeks. Süsteem koosnes kolmekordsest valguse võimendist, mis olid järjestikku seatud. See eemaldas vajaduse kinnitada relvale lisaks IR valgusti, kuid muutis sihiku pikaks ja kobakaks. Esimese generatsiooni ÖVS’ist läbi vaadates oli keskel selge pilt, kuid perifeeria oli tugevalt moonutatud.

2 Generatsioon (Gen 2)
60′ lõpul võimaldas mikrokanalitega plaadi (MCP) loomine kaotada öövaatlusseadmetest ära järjustikused võimendid. See tähendas, et ÖVS muutus tunduvalt väiksemaks. Hakati tootma käeshoitavaid ÖVS, mis suutisid kuidagi toime tulla ka ebaühtlase valgustusega alades.

3 Generatsioon (Gen 3)
Kolmanda generatsiooni öövaatlusseadmeid arendati välja 70′ keskel ning tootmisesse jõudsid nad 80′ alguses. Öövaatlusseadmele lisati kaks tähtsat uuendust:
+ MCP’le iooniline kaitsekiht, mis suurendas seadme eluiga üle 7 500 tunni (Gen 2 keskmine eluiga on umbes 2000-4000 tundi).
+ GalliumArseeni (GaAs) fotokatoodi lisamine, mis võimaldas seadmel toimida ka NIR spektrumis (450-950 nm).

Lisainformatsioon:
+ NVD roheline toon tuleneb seadmes kasutatavast fosvorist, mis valgust võimendab (Nüüd olemas ka valge fosvoriga NVD’d mille pilt ei ole enam roheline – L3Harris ENVG-B)
+ Digitaalsete kaamerate puhul toimub arvutusprotsess, mis võib muuta tagasiside kasutajale aeglasemaks.
+ Infrapuna illuminaator on pimedas metsas teisele öövaatlusseadmele sama, mis taskulambiga inimene.
+ Infrapuna illuminaator ei paranda termokaamera pilti.
+ Kõikidel seadmetel on erinevad võimekused kauguse ja tundlikuse suhtes.
+ Odava hinna eest head toodet ei saa.


Tule tutvu riiete, jalanõude, relvade ja muu varustusega
Mustamäe tee 24, Tallinn – KINDLUS
või tee esmane tutvus toodetega seikluspro.ee

    Baltic armament OÜ Taktikaline varustus ja konsultatsioonid, taktikalise ja militaarse varustuse müük

    eqqus Ltd OÜ

    Pakume laia valikut kaitsetööstuse kontseptsioone ja tooteid vastavate struktuuride ülesannete edukamaks täitmiseks.

    E-mail: info@eqqus.ee
    E-pood: www.seikluspro.ee

    KONTOR & LADU

    Tel: +372 6460113
    Aadress: Siduri 7 – 405
    Lahtiolekuajad: E-R 09:00-16:00

     

    ESINDUSKAUPLUS SEIKLUSPRO

    Aadress: Mustamäe tee 24
    Tel: +372 5562 0005
    Lahtiolekuajad: E-R 10:00-18:00